mix-media / shui / terra media

a ce suna Oscarul?

oscar1.jpgAmericanii stiu sa traiasca sarbatoarea…Super Bowl, Grammy, Oscar…sarbatori in domenii diferite ca sa inceapa anul cu bine…Daca ar fi sa aplic butada romaneasca “ori la bal, ori la spital”, americanii stiu sa faca din bal, bal si din spital, strangere de fonduri. Pare simpla ecuatia vietii in manualul prescurtat al lui Dumnezeu: “plangeti cu cei ce plang si bucurati-va cu cei ce se bucura…”

Cand spui Oscar spui mai mult decat film…spui celebritate, fast, emotie, bucurie, tristete, spontaneitate, eleganta, frumusete, limbaj, umor, muzica; cind spui Oscar spui nazuinta, victorie, munca, esecuri, pierderi; spui spreranta de a fi macar o data in viata aplaudat pentru munca pe care o depui.

Am urmarit BAFTA saptmana trecuta si intr-un fel avampremiera era facuta…”No country for old men” si “There will be the blood” pareau sa bata pana la capat…dar marele castigator este indiscutabil “No Country for old men”…l-am vazut…e bine facut si jucat, scris bine si actiunea inchegata dar parca prea multa duritate si acolo si in viata…

Aseara am urmarit concursul destinat productiilor independente…nu stiu de ce mi-a facut mai multa placere…nu atata fast dar parca mai multe spontaneitate…filme interesante cu nerv, inteligente si cu buget mic…o multime de celebritati venite sa incurajeze…cati dintre acest incepatori vor fi peste ceva vreme in sala mare a Oscarurilor? Greu de spus, dar cu sigurnata vor fi…

Anul acest m-am uitat la nominalizarile importante de la Oscar si am vazut ca se doreste a fi premiata duritatea, groaza, drama…nominalizari aproape toate niste filme “pentru barbati”…dure…

Viata nu doar bate filmul se si inspira de acolo…ne uitam cum violenta creste in societate si spunem ca trebuie sa fim pregatiti prin mai multa violenta, dar cum? Nu am “un fix” cu duritatea si violenta…nu-s sensibil si nici fricos din fire dar ma tot gandesc daca nu cumva ceea ce semanam aia si culegem…

Altfel Europa si-a luat portia de Oscar-uri pe anul acesta…toti cei 4 actori remianti pentru cel mai bun rol principal sau secundar fiind din Europa(Franta, Spania si Marea Britanie). Si daca-i vorba de portie nu putem sa-i omitem pe evrei care si anul acesta s-au premiat, pentru ca nu-i asa…daca vrei sa fii ceva la Hollywood sau sa ai succes trebuie sa ai o legatura cumva cu steaua lui David… sau cu resursele ei…

Anul acesta Oscarul nu mi s-a parut asa stralucitor…a fost mai normal parca…traim vremuri in care, ce-i stralucitor seamana a lucru contrafacut sau prefacut…

Cred ca Oscar-ul nu ar trebui sa se acorde numai ramurilor importante…un Oscar merita toti cei cu stadanie, prin multe greutati au mers mai departe, depasind limite si bariere…dar probabil acestia vor primi Oscarul acolo unde nimeni nu li-l va putea lua…in sala tronului marelui Dumenzeu…acolo va fi o alta premiere…si Oscarul va fi uita cu totul…

Asadar a 80 editie a OSCAR

Best Motion Picture
WINNER: “No Country for Old Men”
• “Atonement”
• “Juno”
• “Michael Clayton”
• “There Will Be Blood”
Performance By An Actor In A Leading Role
WINNER: Daniel Day-Lewis in “There Will Be Blood”
• George Clooney in “Michael Clayton”
• Johnny Depp in “Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street”
• Tommy Lee Jones in “In the Valley of Elah”
• Viggo Mortensen in “Eastern Promises”
Performance By An Actress In A Leading Role
WINNER: Marion Cotillard in “La Vie en Rose”
• Cate Blanchett in “Elizabeth: The Golden Age”
• Julie Christie in “Away From Her”
• Laura Linney in “The Savages”
• Ellen Page in “Juno”
Performance By An Actor In A Supporting Role
WINNER: Javier Bardem in “No Country for Old Men”
• Casey Affleck in “The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford”
• Philip Seymour Hoffman in “Charlie Wilson’s War”
• Hal Holbrook in “Into the Wild”
• Tom Wilkinson in “Michael Clayton”
Performance By An Actress In A Supporting Role
WINNER: Tilda Swinton in “Michael Clayton”
• Cate Blanchett in “I’m Not There”
• Ruby Dee in “American Gangster”
• Saoirse Ronan in “Atonement”
• Amy Ryan in “Gone Baby Gone”
Achievement In Directing
WINNER: Joel Coen and Ethan Coen for “No Country for Old Men”
• Julian Schnabel for “The Diving Bell and the Butterfly”
• Jason Reitman for “Juno”
• Tony Gilroy for “Michael Clayton”
• Paul Thomas Anderson for “There Will Be Blood”
Adapted Screenplay
WINNER: “No Country for Old Men” by Joel Coen and Ethan Coen
• “Atonement” by Christopher Hampton
• “Away From Her” by Sarah Polley
• “The Diving Bell and the Butterfly” by Ronald Harwood
• “There Will Be Blood” by Paul Thomas Anderson
Original Screenplay
WINNER: “Juno” by Diablo Cody
• “Lars and the Real Girl” by Nancy Oliver
• “Michael Clayton” by Tony Gilroy
• “Ratatouille” by Brad Bird, Jan Pinkava and Jim Capobianco
• “The Savages” by Tamara Jenkins
Achievement In Music Written For Motion Pictures (Original Song)
WINNER: Glen Hansard and Marketa Irglova for “Falling Slowly” from “Once”
• Alan Menken and Stephen Schwartz for “Happy Working Song” from “Enchanted”
• Jamal Joseph, Charles Mack and Tevin Thomas for “Raise It Up” from “August Rush”
• Alan Menken and Stephen Schwartz for “So Close” from “Enchanted”
• Alan Menken and Stephen Schwartz for “That’s How You Know” from “Enchanted”
Achievement In Music Written For Motion Pictures (Original Score)
WINNER: Dario Marianelli for “Atonement”
• Alberto Iglesias for “The Kite Runner”
• James Newton Howard for “Michael Clayton”
• Michael Giacchino for “Ratatouille”
• Marco Beltrami for “3:10 to Yuma”
Achievement In Cinematography
WINNER: Robert Elswit for “There Will Be Blood”
• Roger Deakins for “The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford”
• Seamus McGarvey for “Atonement”
• Janusz Kaminski for “The Diving Bell and the Butterfly”
• Roger Deakins for “No Country for Old Men”
Achievement In Film Editing
WINNER: Christopher Rouse for “The Bourne Ultimatum”
• Juliette Welfling for “The Diving Bell and the Butterfly”
• Jay Cassidy for “Into the Wild”
• Roderick Jaynes for “No Country for Old Men”
• Dylan Tichenor for “There Will Be Blood”
Achievement In Costume Design
WINNER: Alexandra Byrne for “Elizabeth: The Golden Age”
• Albert Wolsky for “Across the Universe”
• Jacqueline Durran for “Atonement”
• Marit Allen for “La Vie en Rose”
• Colleen Atwood for “Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street”
Achievement In Art Direction
WINNER: Dante Ferretti and Francesca Lo Schiavo for “Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street”
• Arthur Max and Beth A. Rubino for “American Gangster”
• Sarah Greenwood and Katie Spencer for “Atonement”
• Dennis Gassner and Anna Pinnock for “The Golden Compass”
• Jack Fisk and Jim Erickson for “There Will Be Blood”
Best Animated Feature Film
WINNER: “Ratatouille”
• “Persepolis”
• “Surf’s Up”
Best Animated Short Film
WINNER: “Peter & the Wolf”
• “I Met the Walrus”
• “Madame Tutli-Putli”
• “Même les Pigeons Vont au Paradis (Even Pigeons Go to Heaven)”
• “My Love (Moya Lyubov)”
Best Live Action Short Film
WINNER: “Le Mozart des Pickpockets (The Mozart of Pickpockets)”
• “At Night”
• “Il Supplente (The Substitute)”
• “Tanghi Argentini”
• “The Tonto Woman”
Best Documentary Feature
WINNER: “Taxi to the Dark Side”
• “No End in Sight”
• “Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience”
• “Sicko”
• “War/Dance”
Best Documentary Short Subject
WINNER: “Freeheld”
• “La Corona (The Crown)”
• “Salim Baba”
• “Sari’s Mother”
Best Foreign Language Film
WINNER: “The Counterfeiters” (Austria)
• “Beaufort” (Israel)
• “Katyn” (Poland)
• “Mongol” (Kazakhstan)
• “12” (Russia)
Achievement In Visual Effects
WINNER: Michael Fink, Bill Westenhofer, Ben Morris and Trevor Wood for “The Golden Compass”
• John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson and John Frazier for “Pirates of the Caribbean: At World’s End”
• Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl and John Frazier for “Transformers”
Achievement In Makeup
WINNER: Didier Lavergne and Jan Archibald for “La Vie en Rose”
• Rick Baker and Kazuhiro Tsuji for “Norbit”
• Ve Neill and Martin Samuel for “Pirates of the Caribbean: At World’s End”
Achievement In Sound Editing
WINNER: Karen Baker Landers and Per Hallberg for “The Bourne Ultimatum”
• Skip Lievsay for “No Country for Old Men”
• Randy Thom and Michael Silvers for “Ratatouille”
• Christopher Scarabosio and Matthew Wood for “There Will Be Blood”
• Ethan Van der Ryn and Mike Hopkins for “Transformers”
Achievement In Sound Mixing
WINNER: Scott Millan, David Parker and Kirk Francis for “The Bourne Ultimatum”
• Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff and Peter Kurland for “No Country for Old Men”
• Randy Thom, Michael Semanick and Doc Kanefor “Ratatouille”
• Paul Massey, David Giammarco and Jim Stuebe for “3:10 to Yuma”
• Kevin O’Connell, Greg P. Russell and Peter J. Devlin for “Transformers”

2 Comments

  1. Frumos suna..
    Cand spui Oscar mai spui si tinute, trends, glamour..sau mai bine zis ‘paine si circ’..
    Astazi am avut rara ocazie sa stau acasa si sa ma uit la daytime TV! Toate canalele urlau impresii despre cine cu ce era imbracat, cine unde a pecit-o cu imaginea..Si totusi..nu au americanii, canadienii si tot restul Terrei altceva mai bun de facut decat sa-i dea note lui Nicole Kidman sau Penelopei Cruz? Cum scria mai sus: oane nu cumva ce semanam aia culegem? Si ne mai miram ca 80% din femei se simt deprimate dupa ce rasfoiesc o revista de moda..

  2. Denisa,
    privind cat am putut(am inregistrarea dar nu stiu daca o sa mai ma uit…) am avut senzatia de fad…ce zici de Marketa Irglova? am postat separat discursul ei…

    ha, acum vad ca a fost editia cu cel mai scazut rating din istoria ultimelor editii…

Leave a Reply